17.002 TL Olarak Açıklanan Asgari Ücretteki 2 TL Ne Anlama Geliyor? Asgari Ücret Neden Küsuratlı?

Türkiye’de milyonlarca insanın, çalışanın ve ailenin beklediği asgari ücret kararı açıklandı. İşçi temsilcisi, iş veren temsilcisi ve Çalışma ve ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın katılımı ile yapılan basın toplantısında işçi temsilcilerinin onayı olmadan yeni asgari ücret 17.002 TL olarak açıklandı. 

Sosyal medyada da yeni asgari ücret ile ilgili en çok konuşulan konulardan biri 17.000 TL’nin yanındaki 2 TL oldu. Peki nedir bu 2 TL? Neden var?

HaberTürk’ten Ahmet Kıvanç bu 2 TL’nin sebebini ve neden var olduğunu açıkladı… İşte detaylar…  

Kaynak: https://www.haberturk.com/asgari-ucre…

2023 yılında uygulanacak asgari ücret oy çokluğuyla kabul edildi. İşçileri temsil eden TÜRK-İŞ asgari ücret kararına muhalif kaldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, net asgari ücretin 17.002 TL olarak belirlendiğini açıkladı. Işıkhan’ın açıklamasının ardından sosyal medyada yoğun bir tartışma başladı.

Asgari ücretteki 2 TL’nin ne anlama geldiği merak konusu oldu. Sosyal medya kullanıcıları 2 TL’lik küsuratla ilgili espriler paylaştılar.

Aslında asgari ücrette 2 TL’nin yanında kuruşluk küsurat da bulunuyor. Yeni asgari ücret brüt 20.002,50 TL, net 17.002,13 TL olacak.

Asgari ücretin küsuratlı belirlenmesinin mantıklı bir sebebi bulunuyor. Hem ücret ödemeleri hem de ücretler üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yapılan prim ödemeleri günlük asgari ücret üzerinden belirleniyor.

Bu nedenle asgari ücret esasında aylık olarak değil, günlük olarak belirleniyor.

Günlük tutar 30 ile çarpılarak brüt asgari ücret hesaplanıyor. Günlük asgari ücretin küsuratının kesin sayıyı vermesi için brüt ve net asgari ücret küsuratlı olabiliyor.

Örneğin, brüt asgari ücret 20.000 TL olsaydı, 1 günlük asgari ücret 666,6666 diye uzayan bir sayı olacaktı.

Oysa 20.002,50 TL 30’a bölününce günlük asgari ücret 666,75 TL oluyor.

Yevmiye ile çalışan işçilerin ücretleri, askerlik, doğum ve yurt dışı borçlanmaları, isteğe bağlı sigorta primleri gibi ödemeler günlük ücret üzerinden hesaplanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x