ABD’den misilleme hazırlığı: Kendi seçeceğimiz yer ve zamanda!

Suriye Ürdün sınırındaki Amerikan üssüne saldırı oldu. 3 Amerikan askeri öldü. Çok sayıda asker de yaralandı. Yaralı askerlerden sekizi tıbbi destek için Ürdün’den tahliye edildi.

Amerikalı yetkililere göre saldırı askerlerin kaldığı koğuşun yakınına yapıldı. Bu nedenle can kaybı ve yaralı sayısının çok olduğu belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, saldırının İran destekli militan gruplar tarafından yapıldığını kaydetti. Biden, “Bizim seçeceğimiz yer ve zamanda karşılık vereceğiz” dedi. Aynı cümleyi Savunma Bakanı Lloyd Austin de kurdu. “Öfkeliyim” ifadesini kullandı.

Irak’taki Şii Milis İslami Direniş grubu da insansız hava aracıyla düzenlenen saldırıyı üstlendi.

Amerikan basınına konuşan Pentagon yetkilileri, drone saldırısının engellenememe nedeninin araştırıldığını aktardı.

Ürdün Hükümeti saldırıyı kınadı. Terör eylemi olarak nitelendi. Amerikalı yetkililere göre, Suriye ve Irak’taki Amerikan üsleri 7 Ekim’den bu yana 150’den fazla kez hedef alındı. Bu saldırılarda düne kadar en az 70 Amerikan askeri yaralanmıştı.

KULE 22 NEREDE? KULE 22’NİN ABD İÇİN ÖNEMİ NE?

ABD güçlerine insansız hava aracıyla (İHA) saldırı düzenlenen, Ürdün sınırları içindeki stratejik ABD üssü Kule 22, Suriye sınırındaki Tenef Üssü’ne çok yakın konumunda bulunuyor.

Ürdün’ün en kuzeydoğu ucunda, Suriye ile Irak sınırında bulunan Kule 22, stratejik olarak önemli bir mevkide yer alıyor.

Ürdün’deki ABD üssü, Suriye içindeki Tenef’te bazı muhaliflere ve kuzeyde ABD’nin diğer üslerine lojistik destek olmak, İran’ın bölgedeki faaliyetlerine karşı koymak için kullanılıyor.

Üste yüzlerce ABD askerinin yanı sıra saldırı, nakliye ve eğitim helikopterleri ile zırhlı askeri araçlar yer alıyor.

Hakkında çok az şey bilinen üs, 2016’da ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerince “DAEŞ’le mücadele” adı altında kurulan Tenef Üssü’ne yakınlığıyla dikkati çekiyor.

ABD, Tenef Üssü’nde Suriye rejimine destek veren İran’ın bölgedeki askeri faaliyetlerini sınırlamak amacıyla istihbarat faaliyetlerinde bulunuyor. Kule 22, karşısındaki Tenef üssünü Ürdün sınırları içinden korumayı amaçlıyor.

Ürdün sınırları içindeki Kule 22 ile Suriye’deki Tenef Üssü arasında 22 kilometrelik mesafe bulunuyor.

Tenef’te 200 civarında ABD askerinin bulunduğu bilinirken, Kule 22’de konuşlu ABD askeri sayısına ilişkin ise kesin veri bulunmuyor.

ABD, 2017 ve 2018’de genişlettiği Tenef Üssü’nden kaldırılan gözetleme balonlarıyla Ürdün sınırı ile Fırat Nehri arasındaki yüzlerce kilometrelik alanda İran destekli grupların askeri faaliyetlerini gözetliyor.

Tenef Üssü’nden, Suriye’de terör örgütü PKK/YPG işgalindeki alanlarda bulunan diğer ABD üslerine Ürdün üzerinden hava yoluyla lojistik destek malzemeleri ulaştırılıyor.

Zaman zaman İran destekli grupların saldırılarına maruz kalan Tenef’te, ağır silahların yanı sıra helikopter pistleri de yer alıyor.

ABD destekli Suriyeli muhalif gruplardan Özgür Suriye’nin Ordusu’na, eğit-donat programı kapsamında Tenef üssünde sık sık askeri eğitim veriliyor.

Üste ABD askerlerine ait 7 bina, gözetleme balonlarının kamufle edilip korunması amacıyla 3 hangar yer alıyor. Ayrıca üste ABD askerlerinin yanı sıra İngiltere, Fransa ve Hollanda askerleri de bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x