Kapadokya’da 600’e yakın kaçak yapı 2024’te yıkılacak

Birol İnceciköz, yürüttükleri faaliyetler kapsamında bugüne kadar 500’den fazla kaçak ve uygunsuz yapıyı ortadan kaldırdıklarını söyledi. 2019’da kurulan Kapadokya Alan Başkanlığı’nın ana amacının, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ndeki Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden birinin koruyarak kullanılmasını sağlamak olduğunu belirtti.

Her yıl dünyanın dört bir tarafından milyonlarca turistin ağırlandığı bölgede, kötü görüntü ve tahribata karşı mücadeleyi sürdüreceklerini dile getiren İnceciköz, şöyle konuştu:

“Şu ana kadar 500’den fazla yapıyı kaldırdık. Mesela bir peribacasına izinsiz mekan oluşturulmuş, kafe veya otel olarak kullanmış. Birinci derece sit alanına derme çatma şekilde kafe veya otel yapmış, geri döndürülemeyecek zararlar verilmiş. Bilimsel veriler ışığında özellikle peribacalarını kurtarmaya yönelik, aynı doğal dolgu malzemesiyle oyulmuş kısımları doldurtarak peribacasının özelliğini yeniden kazandırmaya çalışıyoruz. Yeni yapmış olduğumuz çalışmalarda 600’e yakın yeni kaçak yapı tespit ettik. Yıl sonuna kadar bunları kaldıracağız.”

Turizm Master Planı

İnceciköz, Kapadokya’nın geleceği açısından büyük öneme sahip Turizm Master Planı’nın faaliyete alındığını belirterek, onlarca yıl sürecek çalışmaları çok kısa sürede hayata geçirdiklerini kaydetti ve ekledi: “Dünyada eşi benzeri olmayan inanılmaz bir coğrafyada yer alıyoruz. Bu coğrafyanın üst ölçekli planlarında artık neyin nerede ve nasıl yapılacağı tanımlı. Bütün bunları bölgedeki sivil toplum kuruluşlarıyla istişareyle tamamladık ve şu anda üst ölçekli planlarımız yürürlüğe girdi. Kaçak yapmaya gerek yok. Çünkü kaçak yaptıkça bölgeyi kaybediyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x